14.03.2013 г.

Ден на червените носове

На 15 март се празнува Red Nose Day, който отбелязва благотворителна кампания за събиране на средства и подпомагане на нуждаещи се във Великобритания и Африка.

Плакат от кампанията през 2011г.

Денят е започнат от британската благотворителна организация Comic Relief, която е основана през 1985 г. от комедийният сценарист Richard Curtis и комикът Lenny Henry в отговор на глада в Етиопия. Red Nose Day е най-голямото събитие в благотворителна кампания, която се провежда веднъж на две години и е подобна на друг такъв проект - Sport Relief.

Един от принципите на организацията е този на златния паунд ("Golden Pound Principle") - всяка дарена лира се харчи за благотворителен проект. Операционните разходите, включващи заплати, се покриват от спонсорство от фирми, или от лихви по парите, които изчакват разпределение.
Поддръжници на организацията са BBC, BT и веригата Sainsbury's. От 1985г. насам, Comic твърди, че е набрала 750 милиона британски лири.


Сувенири от кампанията за 2013 г., с които се набират средства


"Червен нос" за мини, снимката е използвана с разрешение

Нямам впечатления от самата организация и начина, по който тя разпределя средствата и как точно е помогнала в конкретни цифри, за да дам препоръки, но денят като идея заслужава да се отбележи в този блог.

Информация за проектите, които се подкрепят може да намерите тук.





10.03.2013 г.

Готови за... театър


Това, което може би ще впечатли повечето от нас, ако прекараме повече време на острова и общуваме с хората, е невероятната организация за различни събития и, в повечето случаи, професионално подготвени събития, които изцяло разчитат на доброволна помощ.

Доброволците може да помагат в библиотеките, да са ерудирани гидове в различни туристически места, да провеждат курсове /например, CAP Money management course/, да осигуряват първа до лекарска помощ, да организират събития, да са членове на различни комитети.

Доброволчеството включва професионализъм, посвещение от хората, спазване на всички мерки за безопасност, финансова отчетност и прозрачност, добре подготвени събития, и е форма на поддържане на социални контакти.

По време на Half Term миналият месец /ваканция между сроковете/ за училищата и KATS (Kennet Amateur Theatrical Society) подготвят представлението "Аладин" - pantomime или panto (което в случая не означава пантомима /mime/, а театрална форма - музикално, комедийно представление насочено към цялото семейство, което включва танци, песни и хумор).

Групата съществува от 30 години насам и е изцяло съставена от доброволци, които изработват много от декорите и костюмите, и подготвят цялостното представление.

Работата по самата сцена и техническата част е започнала още от предната събота и продължава и в неделя. Репетициите са се провеждали от понеделник до четвъртък, когато започват самите представления.


 


Бърмингам - сърцето на графство Уест Мидландс

За всеки от нас думата Бърмингам звучи внушително. С над 1 073 000 жители (според преброяването от 2011 г.) този огромен град е вторият най-гъсто населен град във Великобритания след Лондон.

Бърмингам става голям и известен град най-вече по време на Индустриалната революция, в който период в него се развиват на международно ниво науките, икономическата организация и се създават множество иновативни технологии, основи на модерното индустриално общество. Бърмингам се счита за "първия манифактурен град в света".
Днес градът е огромен търговски център и с втора по големина икономика в региона си. Той е също и вторият най-голям център за обучение в Великобритания с своите шест университета, Симфоничен оркестър, Кралски балет.

Англичаните не смятат Бърмингам за подходяща туристическа дестинация, а по-скоро за център за търговия и производство, но понеже за нас градът е изключително известен за мен беше интересно да го видя.

Жителите на града носят прякора 'Brummies', от съкращението за името на града 'Brum'. Те говорят отчетлив Brummie акцент и диалект. За моя кратък престой, обаче, аз не успях да говоря с нито един Брами - градът е изключително мулти-културален и мулти-етнически и нямах възможност да говоря с англичанин Брами. За сметка на това в квартал Shirley, населен с индийци и араби, човек има чувството, че е в друга държава.

Предварително, от сайта на града, намерих места, които исках да разгледам. Едното от тях е ThinkTank Science Museum - изключително добре направен музей с много интерактивни експонати и машини в реален размер, насочен предимно към деца и тинейджъри.

В музея


След музея разгледах центъра, който потвърди славата на Бърмингам като огромен търговски център. Прословутата фраза на Юлий Цезар, "Veni, Vidi, Vici", в моя случай се превежда така - "Отидох, видях хората да пазаруват и си тръгнах".

Търговски център
The Bull Ring
Центърът


Town Council - сградата на Градския Съвет
The Mail Box - сградата на BBC в Бърмингам




7.03.2013 г.

Световен ден на книгата


Още познат като Световен ден на книгата и авторското право, денят се пада на 23 април - рожден ден на Шекспир и Сервантес, но във Великобритания празникът се пада на първия четвъртък на месец март.

По традиция, в училище децата трябва да се облекат в костюм на свой любим книжен герой:

Cat in the Hat and Thing 1 and Thing 2
/Снимките са от статията цитирана по-долу./

Разбира се, костюмът трябва да бъде осигурен от родителите и това често е предизвикателство, ако трябва да го приготвят сами у дома.

Тази година Андрю подготвя костюм, който не представя книжен герой. Той е изключително креативен в пресъздаването на Окото в Лондон:


/Снимката е използвана с разрешение./



Повече за това какви трудности срещат родителите, прочетете тук: http://www.bbc.co.uk/news/magazine-21687507.